Formování, 2012

 

Formování: proces, při kterém čistá/nerozlišená/neohraničená/svobodná látka nabývá určitého tvaru v závislosti na okolním prostředí, jeho limitech/hranicích.

Na začátku je bílý šum. Homogenní masa všech frekvencí slyšitelného spektra, která poté prochází řadou prostorů, z nichž každý v ní zanechá svou stopu - každý z prostorů svojí charakteristikou v původně rovnoměrném spektru zvýrazní některé frekvence. Zvuk se tedy podle prostorů, kterými prochází, postupně formuje do určitého tvaru. Od soukromých prostorů po veřejné (moje pokoje, kostel, školní galerii, ve které, jako v posledním prostoru, zvuk skončí)1. Moje přítomnost v prostorech byla jakýmsi katalyzátorem tohoto procesu, určitým způsobem napomáhala zvuku vnímat prostor. Paměť obsažená ve výsledném zvukovém odlitku tedy může být paralelou k mojí paměti zkušenosti s oněmi prostory, jakémusi mentálnímu odlitku.

V galerii dochází ke komunikaci dvou (sochařských) děl & samotného prostoru galerie zdůrazněného minimalistickou instalací & přítomností diváků v něm. Nehmotné je demonstrováno hmotným a naopak.

 

 

Formování, úroveň 1
instalace v Galerii AVU, 2012

 

[zvuková skulptura formování & socha Ireny Armutidisové v galerijním prostoru natřeném bílou barvou]

 

 

 

 

Formování, úroveň 2
performance, 12.10.2012, Galerie AVU

 

 

 

 

 


1) průběh nahrávání: